Zdražování potravin postihlo také ceny zeleniny a ovoce, které stále rostou. To mnohé lidi vede k tomu, aby se stali v této oblasti stali samozásobiteli. Na svých zahradách nebo balkonech se pouští do pěstování rajčat, paprik a dalších druhů zeleniny, kterými si zpestří svůj jídelníček. Velmi často si pořizují vyvýšený záhon, který nejen dobře vypadají, ale také jsou praktické a efektivnější než běžné záhony.

Jaké výhody přináší vyvýšený záhon

Základním kladem vyvýšeného záhonu je to, že v něm lze pěstovat zeleninu prakticky bez použití chemie. Protože se v něm drží vyšší teplota, dochází k lepšímu růstu rostlin, a tím i k větší výnosnosti úrody. Jestliže do něho dáte kvalitní zeminu bez semen plevele, tak odpadá jeho protivné pletí.

Rostliny lépe odolávají jarním mrazíkům, tudíž je možné je vysadit ven dříve. Do záhonu se nemají šanci dostat hraboši, kteří patří mezi výrazné ničitele zeleniny. Pěstování ve vyvýšeném záhoně je pohodlnější pro vaše záda, jelikož se nemusíte ohýbat až k zemi.

Kam lze vyvýšený záhon umístit?

Výhodou vyvýšeného záhonu je zejména to, že ho můžete dát kamkoliv na zahradě, kam svítí slunce. Ideální je západní nebo východní strana zahrady. I tam, kde je méně kvalitní půda. Vlastně je to praktické řešení pro neúrodné zahrady nebo místa s horším mikroklimatem.

Lze ho vybudovat ve svahu, dát na terasu, balkon i na plochou střechu. Pěstitelem zeleniny se tedy můžete stát i tehdy, když bydlíte v panelovém domě a máte k dispozici balkon či lodžii. Pouze jejich velikosti přizpůsobíte výběr vyvýšeného záhonu.

Z jakého materiálu vyvýšený záhon pořídit?

Oblíbené jsou dřevěné vyvýšené záhony, které patří ke klasice. Vyžadují ale vnitřní výplň, která chrání dřevo před poškozením od vlhkosti. Stejně tak je nutné dřevo ošetřit z vnější strany. Kromě dřeva se ke stavbě vyvýšených záhonů používá ocel nebo plast.

Uvažujete o pořízení vyvýšeného záhonu do své zahrady?

Zdroj foto: www.freepik.com