Jakkoliv se malování bytu jeví jako jednoduchá záležitost, má specifická úskalí, na která byste se měli řádně připravit. Jinak by vše mohlo skončit fiaskem a nevalným výsledkem. Pokud se malováním nemáte příliš mnoho předchozích zkušeností, přečtěte si následující manuál.

1. Volba odstínu

Nepodceňujte psychologii barev a zvažte, jaké odstíny si do svého domova pustíte. Vždy zohledněte způsob využití konkrétního pokoje a vyberte vhodnou barevnou kombinaci. Barvy mají velkou moc a můžete díky nim opticky změnit prostor či navodit určitou atmosféru. Takže opatrně s nimi!

2. Odstranění staré malby

Malování pokojů předchází pečlivá příprava povrchu. Odstranění původní malby však nemusí být nutné – vždy záleží na tom, v jakém stavu se nachází, zda se neodlupuje a jak ji nový nátěr překryje. Pokud budete škrábat, nezapomeňte si povrch dostatečně navlhčit. Starý nátěr půjde dolů mnohem lépe.

3. Čištění a vyplnění děr

Nedílnou součástí přípravy povrchu je důkladné čištění od pavučin, prachu, plísně a mastnoty. Zároveň zadělejte tmelem případné díry a trhliny. Nakonec zatmelené místo začistěte pomocí jemného smirkového papíru a očistěte vlhkým hadříkem.

4. Příprava místnosti

Každý zkušený malíř ví, že pečlivá příprava před malováním ve finále ušetří spoustu času. Vy si zkontrolujte, zda vám nechybí žádná z potřebných pomůcek – štětce a válečky různých velikostí, vanička na rozmíchání barvy a materiály na přikrytí (igelity, pásky…). Dejte si tu práci a oblepte všechna místa, na která by se barva neměla dostat. Nebudete pak zbytečně ztrácet čas zdlouhavým úklidem.

5. Penetrace podkladu

Díky penetračnímu nátěru bude výsledek vypadat zase o něco lépe – barvy více vyniknou a přilnou k podkladu.

6. Malování detailů

Než se pustíte do velkých ploch, vymalujte rohy a místa v okolí zásuvek, oken a dveří. Přetažení krycí pásky předejdete tak, že začněte dál od okraje nebo rámu a budete postupovat směrem k němu.

7. Velké finále

Podle kvality podkladu naneste potřebný počet vrstev a každou jednotlivou vrstvu nechte po několik hodin zaschnout. Až práci dokončíte, sundejte pásku. Použijete-li řezačku na obtažení linie, kde se malba překrývá s páskou, předejdete odloupnutí nátěru.

Zdá se vám malování bytu příliš komplikované? Pak se obraťte na profesionály – ušetříte čas a budete mít jistotu, že výsledek splní vaše očekávání. To samé platí i pro nátěry oken a dveří.