Loupe se vám doma barva ze stěny a vy nevíte, co toho může být příčinou? Přinášíme vám ty nejčastější důvody.
Chyby při samotném malování
Jestli jste nedávno malovali a již nyní jste si všimli toho, že se na některých místech na stěně začíná barva odlupovat, pravděpodobně jste před aplikací barvy povrch zdi správně neočistili. Na stěně tak možná zůstaly zbytky předchozího nátěru, stěna byla mastná a nebo jste ji zapomněli zbavit prachu. Máte pocit, že jste vše udělali správně, ale barva se přesto loupe? Odpovědi na to, co se pokazilo, možná najdete na nádobě od barvy.
Jestli jste chtěli ušetřit a koupili jste si barvu za pár korun, možná jste si zvolili nekvalitní výrobek. Častou příčinou opadávání barvy je také množství předchozích nátěrů, které jste neodstranili v domnění, že to novou barvu nijak neovlivní. Chyb, kterých se při malování můžete dopustit, existuje skutečně mnoho. Nejsou ale rozhodně to jediné, způsobit opadávání barvy mohou i další věci.
Nadměrná vlhkost a výskyt plísně
V domácnostech, kde je příliš vysoká vlhkost, také bohužel dochází k odlupování barvy ze stěn. Kromě postupného olupování barvy se nadměrná vlhkost v bytě projevuje také plísní. Nadměrná vlhkost může být způsobena také prasklým potrubím, vytopením a podobně. Voda si s barvou na stěnách rozhodně nerozumí a jakmile vlhkost naruší barvu na zdech, nevyhnete se brzké výmalbě.
Špatné načasování při odstranění pásky
Použili jste při malování speciální malířskou pásku, aby se barva nedostala, kam nemá? Pokud daná místa zůstala před barvou skutečně skrytá, použili jste ji sice správně, ale příliš brzy jste ji odstranili. Než se pustíte do jejího odlepování, ujistěte se, že nová barva na stěně skutečně dokonale zaschla. Na to, jak malířskou pásku bezpečně odstranit a nepokazit novou malbu, dokonce existuje speciální postup. Páska by se měla odstranit pomalu a pod úhlem 45 stupňů.
Mechanické poškození
Pozor si dejte také na místa, která jsou náchylná k loupání barvy kvůli tomu, že dochází k jejich mechanickému poškození. Typicky se taková místa nacházejí u dveří, blízko háčků a také u elektrických zásuvek. Zkrátka všude, kde často dochází ke kontaktu a oděru. Aby se barva na těchto místech rychle neloupala, snažte se kontakt minimalizovat a tato místa chránit.
Jak ošetřit oloupaná místa?
Loupe se barva na nějakém místě ve vašem domově skutečně hodně, ale nechcete znovu malovat celý pokoj? Připravte si brusný papír nebo drátěný kartáč a opatrně dané místo oloupejte. Jakmile bude loupající se barva dole, použijte tmel a místo dokonale vyhlaďte s pomocí brusného papíru. Vlhkým hadříkem ho zbavte prachu a nečistot a následně již místo vymalujte běžným způsobem.
Jak zabránit dalšímu loupání barvy ze stěny?
Abyste zabránili dalšímu opadávání barvy ze stěny, můžete udělat několik preventivních opatření a příště vám již barva na stěnách bude držet bez problémů a skutečně dlouho. Mezi tato opatření patří:
- správná příprava stěny na malování
- zbavení se zdroje vlhkosti a případně použití barvy, jež je vůči vlhkosti odolná
- investice do kvalitní barvy, která je dokonale kompatibilní s povrchem
Olupování relativně nového nátěru, ale i toho staršího, se dá snadno opravit. Mnohem lepší ale je, když najdete příčinu tohoto olupování a co nejrychleji s ní zatočíte. Pokud jste se dopustili chyb při samotném malování, alespoň víte, jakým chybám se příště vyhnout.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.bhg.com
Zdroj foto: www.freepik.com