Již od 16. století existuje koloniální styl, který v sobě nese vůni dálek a příslib nových dobrodružství a objevů. Pokud i vás láká exoticky vybavená domácnost, tento styl bydlení si zcela určitě zamilujete. Co budete potřebovat k tomu, aby se vaše domácnost změnila v exoticky působící útočiště objevitele, který miluje cestování a poznávání nových kultur?
Základní prvky koloniálního stylu bydlení? Vsaďte na přírodní materiály i barvy
Koloniální styl bydlení je postaven na několika základních pilířích. V prvé řadě jsou pro něj typické přírodní materiály. Nejlépe tedy pochodíte s dřevěným nábytkem, který doplníte exotickými dekoracemi. Ty mohou, ale samozřejmě nemusejí, pocházet z exotických zemí. Jestliže cestování nepatří k vašim koníčkům a nevozíte si z cest spoustu suvenýrů, můžete si doplňky nakoupit v obchodech s bytovými dekoracemi, na bleším trhu či třeba v antikvariátu. Co se barev týče, jsou pro koloniální styl typické přírodní barvy. Zdi vymalujte bíle či v barvě slonové kosti a přidejte dekorace v zelené, pískové a hnědé barvě.
Jak dosáhnout autenticity?
Aby váš koloniální domov vypadal autenticky, vyhněte se umělým materiálům. Zapomeňte na plastové doplňky, ať už ve formě košů na odpadky, nábytku či třeba boxů na uschovávání nejrůznějších předmětů. Místo toho si pořiďte nábytek a doplňky z palisandru a bambusu. Umělé materiály nahraďte kůží a vsaďte také na kovové doplňky a kámen. V koloniálně zařízené domácnosti se kupříkladu skvěle vyjímají dřevěné podlahy.
Doplňky, které nesmí v interiéru chybět
Jaké doplňky a dekorace mají v koloniálním bytě své čestné místo a neměli by chybět ani vám? Jednoznačně glóbus, který může zároveň sloužit jako úložiště pro lahve alkoholu. Na stěny si můžete pověsit zarámované mapy, na volnou plochu vystavit modely plachetnic, kompasy, dalekohled či třeba sbírku mušlí. Všechny předměty, které v sobě nesou ducha dalekých zemí a vyvolávají ve vás chuť pustit se do prozkoumávání neznámých krajin, jednoznačně patří do koloniálně zařízeného interiéru.
Vyberte si jednu zemi a zůstaňte ji věrni
Aby ve vašem interiéru nedocházelo k míšení více stylů a místnost tak nepůsobila přeplácaně, ale naopak harmonicky, rozhodněte se pro jednu zemi, kterou jste buď navštívili nebo jste po její návštěvě vždy toužili. Může se jednat o nějakou zemi Orientu. V tom případě na podlahu rozhodně položte bohatě zdobený koberec a nebojte se sáhnout při zařizování interiéru po výrazných barvách.
Láká vás Mexiko? Proměňte svou koupelnu a kuchyň v pestrobarevné místnosti s obklady, které budou působit hravým a veselým dojmem a barevné doplňky dodejte i do dalších místností. V případě, že se vám líbí Afrika a chtěli byste si do svého domova přenést ducha tohoto kontinentu, ozdobte si stěny i volné plochy sochami a při výběru nábytku vyznávejte minimalismus a jednoduchost.
Nezapomínejte na zeleň
V koloniálním domově samozřejmě nesmí chybět ani dostatek zeleně. Pro země, které byly kolonizovány, je typické horké podnebí a na zelené rostliny narazíte na každém kroku. Do stylových květináčů si proto pořiďte palmy, banánovníky, orchideje, kaktusy, monstery, fíkusy a další pokojové rostliny, které váš domov promění v džungli a dodají mu na svěžesti.
Přeneste se do dalekých zemí, kde celoročně panují příjemné venkovní teploty, a přineste si kus své oblíbené či vysněné země do svého domova. Koloniální styl bydlení je tolik oblíbený, protože je exotický a pro Evropany tím pádem i velmi lákavý. Obklopte se palmami, suvenýry z cest a předměty, které ve vás probouzejí touhu cestovat, plavit se po moři a poznávat neznámé země.
Zdroj foto: www.freepik.com