Protipožární instalační krabice vám poskytnou další úroveň ochrany v případě požáru. Kdy je ale jejich použití povinné? Na to se podíváme v tomto článku.

Elektroinstalaci musí provádět kvalifikovaný elektrikář. Ten totiž potřebuje odhadnout nejen množství kabeláže, které bude potřeba. Zásadní jsou také další ochranné prvky, které v případě potřeby mohou zachránit i život.

Co to jsou instalační krabice

Jedním ze základních prvků je především protipožární krabice. Jedná se o zpravidla plastovou krabici, kteá slouží jako základní ochrana některých míst v elektroinstalaci. Především takových míst, kde dochází k propojení vodičů, kabelů, ovládacích přístrojů nebo dalších prvků, kde by mohlo dojít k poškození zvenčí.

Instalační krabice se přitom liší svou konstrukcí. Především na základě toho, kde se vlastně používají. Jinou konstrukci budou mít instalační krabice, které se používají pro ochranu rozvodů v omítce, jiné zase krabice kaiser určené do podlahy, stropu nebo betonu.

Jsou protipožární krabice povinné?

Kromě místa, kam instalační krabici strčíte, ale záleží i na jejím účelu. Důležitým kritériem je především stupeň IP krytí, která udává odolnost vůči pronikajícímu prachu a vodě. Speciální schopnosti mají také protipožární krabice. Jejich základním úkolem je totiž udržet funkčnost i během požáru. Tedy alespoň po krátký časový úsek.

Kdy ale vlastně budete potřebovat elektroinstalační krabici? V podstatě záleží jen na vás. Pokud tedy nevlastníte budovu, kde se shromažďuje větší množství osob. Legislativa vám ji jinak nepřikazuje. Na druhou stranu ale není logický důvod, proč byste ji nemohli mít také ve své domácnosti. Přece jen vás bude stát jen o několik tisíc Kč více než klasické instalační krabice. Další úroveň bezpečnosti, kterou díky ní získáte, za to ale rozhodně stojí. Obzvlášť když si spočítáte další náklady na stavbu nebo rekonstrukci domu. Tam se investice do kvalitní protipožární krabice doslova ztratí.