Jak použít Epsomskou sůl v zahradě?

Každý zahrádkář má pár svých osvědčených triků, na které nedá dopustit. Ať už to je využívání kávové sedliny, kompostu či sáčků od čaje. Už jste ale zkoušeli Epsomskou sůl?

Co je Epsomská sůl

Epsomská sůl je hořká, bezbarvá a dobře rozpustná krystalická látka bez vůně. Využít se dá k přípravě koupele, jež je regenerační, zmírní otoky dolních končetin, podporuje detoxikaci organismu, uvolní svaly po náročném dni a také odbourá stres. Dále se dá Epsomská sůl využít také jako peeling. Používá se již od 17. století a své jméno získala od města Epson, v jehož blízkosti se nacházejí její naleziště. Není to ale pouze vaše tělo, jenž účinky této soli ocení. Vhodné je totiž její použití také v zahradě.

Proč použít Epsomskou sůl v zahradě?

Tento druh soli má bohatý obsah hořčíku, což je látka, kterou ocení také půda a rostliny. Protože se jedná o sůl kyseliny sírové, nachází se v ní také síra. V případě, že se vašim rostlinám příliš nedaří a vypadají, že jim chybí základní živiny, sáhněte po této soli. Jaké konkrétní přínosy její použití v zahradě má?

Zdroj hořčíku

Již jsme zmínili, že Epsomská sůl obsahuje hořčík. Ten se nachází také v chlorofylu, jenž je důležitou součástí fotosyntézy. Jakmile tedy do půdy přidáte epsomskou sůl, podpoříte fotosyntézu rostlin a přispějete k příjmu fosforu a dusíku. Nedostatek hořčíku v půdě poznáte také podle žloutnutí a blednutí listů rostlin.

Zvýraznění chuti a podpora růstu

Pěstujete si na svých záhoncích rajčata, papriky, okurky a další druhy zeleniny? Pokud chcete zvýraznit jejich přirozenou chuť, opět vám k tomu pomůže Epsomská sůl. Zároveň přispívá k jejich růstu a bohatší úrodě.

Odpuzení škůdců

Usadili se na vašich rostlinách škůdci a chcete se jich co nejrychleji zbavit s minimálním použitím chemie? Pomocnou ruku vám opět nabídne Epsomská sůl. Její přítomnost na rostlinách a v půdě totiž škůdce odpuzuje a dobrovolně se odstěhují o dům dál.

Krásný trávník

Epsomská sůl prospěje i vašemu trávníku. Tráva pak bude skutečně zelenější a hustší, a to díky obsahu síry a hořčíku v Epsomské soli. Pro kropení trávníku použijte konev, do které nalijete vodu s Epsomskou solí.

Hnojení pokojových rostlin

Zálivku z vody a Epsomské soli využijete také při zalévání pokojových rostlin. Podpoříte tím jejich růst a dodáte jim chybějící minerály a vitamíny.

Jak Epsomskou sůl v zahradě použít

Když se rozhodnete Epsomskou sůl v zahradě použít, máte dvě možnosti:

  • přidat ji přímo do půdy
  • vytvořit si domácí postřik

Přidání Epsomské soli do půdy

Aby se Epsomská sůl v půdě rozmístila rovnoměrně, smíchejte ji s vodou v konvi a následně s ní zalijte celý záhon. S množstvím přidané soli to ale nepřehánějte. Do 3,5 litrů vody stačí přidat jednu lžíci Epsomské soli, rozmíchat a počkat, až se zcela rozpustí. Také se nedoporučuje tuto zálivku používat příliš pravidelně. Příliš Epsomské soli v půdě zabrání rostlinám v přijímání dostatečného množství živin z půdy. Zálivku Epsomskou solí proto provádějte dvakrát ročně, poprvé po zasetí semínek, podruhé během vegetačního období. U pokojových rostlin můžete tuto zálivku používat častěji – přibližně jednou za měsíc.

Domácí postřik

Při vytváření postřiku vycházejte ze stejného poměru, ale místo do konve ho nalijte do rozprašovače a následně jím oroste rostliny.

Dopřejte svým rostlinám i půdě dostatek minerálů a vytvořte si domácí tekuté hnojivo s pomocí obyčejné vody a Epsomské vody. Pokud vám trochu soli zbyde, využijte ji při přípravě relaxační koupele.

Zdroj textu: www.realsimple.com, www.gardeningknowhow.com

Zdroj foto: www.freepik.com