Jak správně prát hedvábí a nepoškodit ho?

Hedvábí je luxusní a velmi příjemný materiál, který potřebuje šetrnou péči, aby nedošlo k jeho poškození. Jak správně ho prát?

Ruční praní

Když chcete mít jistotu, že se váš oblíbený hedvábný kousek při praní nijak nepoškodí, je nejlepší vsadit na ruční praní. Jak na to?

  1. Do lavoru si napusťte dostatek vody o teplotě maximálně 30 °C.
  2. Následně přidejte malé množství pracího gelu nebo prášku určeného na jemné prádlo.
  3. Jakmile vodu s pracím prostředkem promícháte, vložte do lavoru hedvábný oděv a jemně s ním máchejte, aby se celý namočil.
  4. Následně ho nechte ve vodě máčet.
  5. Po uplynutí pěti minut hedvábný oděv opatrně vyjměte a důkladně promáchejte v čisté, studené vodě.

Aby během procesu ručního praní nedošlo k poškození hedvábí, vyhněte se ždímání a kroucení. Hedvábí také nedávejte uschnout na přímé slunce a vyhýbejte se sušení v sušičce.

Praní v pračce

Vlastníte více oděvů nebo třeba i povlaků na polštáře a deky z hedvábí a není možné, abyste vše prali v ruce? Využijte k jejich praní pračku, ale dodržujte ten správný postup.

  1. Začněte tím, že zvolíte vhodný program. Vybrat si můžete buď ruční praní nebo speciální jemný program na hedvábí. Záleží na tom, jaký model pračky vlastníte.
  2. U odstřeďování zvolte to nejšetrnější.
  3. Všechny hedvábné předměty do pračky vkládejte pouze ve speciálních sáčcích na praní spodního prádla a punčoch. Tím eliminujete jejich případné poškození, ke kterému může během praní dojít.
  4. Opět dbejte na to, abyste použili šetrný prací prostředek, ideálně nějaký určený přímo pro hedvábí.

Sušení hedvábí

Správné sušení hedvábných kousků je stejně jako praní kapitolou samo pro sebe. Jak jsme již uvedli, není vhodné sušit hedvábí na přímém slunci, neboť může dojít k nechtěné změně barvy. Ani radiátor ale není tou nejlepší volbou, o sušičce samozřejmě nemluvě. Jak tedy hedvábné oděvy, které se nesmějí ani ždímat či kroutit, správně sušit? Využijte oblíbený trik, jenž zahrnuje ručník. Hedvábný kus položte na suchý ručník a následně ho srolujte. Tím dostanete z hedvábní nadbytečnou vodu a poté již můžete daný oděv nebo předmět položit na rovný povrch, kde hedvábí rovnoměrně a bez jakéhokoliv rizika poškození uschne.

Chemické čištění

Luxusní oděvy z hedvábí, u kterých nechcete riskovat poškození při domácím praní, raději odneste do čistírny. V té si totiž dokážou poradit s každým materiálem a vy si ušetříte zbytečné starosti a nervy.

Jak se zbavit nevzhledných záhybů?

S nošením a používáním hedvábí souvisí také jedna nepříjemná vlastnost – jakmile se na látce udělá záhyb, nelze ho přehlédnout. Nevzhledných záhybů se můžete naštěstí zbavit hned dvěma způsoby:

  • s pomocí napařovače
  • s pomocí žehličky

Ať už si zvolíte použití napařovače nebo žehličky, musíte být velmi opatrní. U napařovače je vhodné, pokud je určen speciálně pro ošetření jemných tkanin. U žehličky nezapomeňte oděv nejprve otočit naruby, navlhčit a zvolit nejnižší stupeň.

Správné uložení hedvábných oděvů do skříně

Aby si vaše hedvábné oděvy po vyprání udržely perfektní vzhled, nepodceňujte správný způsob jejich skladování. Nejlépe se jim bude dařit na měkkém, polstrovaném ramínku, jež na nich nezanechá žádné stopy.  Povlaky na polštáře a další kusy, které nelze pověsit, skladujte složené ve skříni. V žádném případě ale hedvábné oděvy neskladujte na přímém slunečním světle a ve vlhkém prostředí.

Protože hedvábí je luxusní a nádherný materiál, zaslouží si tu nejlepší péči. Když se o něj budete dobře starat, vydrží vám skutečně dlouho.

Zdroj textu: www.marthastewart.com, www.thespruce.com

Zdroj foto: www.pixabay.com