Fotopast je skvělým pomocníkem při ochraně majetku, nebo při sledování migrace lesní zvěře. Tyto dva účely jsou také základním hlediskem, které fotopasti dělí na dvě skupiny. V podstatě je fotopast plně automatizovaný digitální přístroj, pořizující denní i noční snímky.

Aktivuje se na základě pohybu člověka nebo zvířete ve svém zorném poli spuštěním PIR čidla. Toto čidlo však nepracuje pouze na základě záznamu pohybu, ale i na základě teplotních změn.

Rozdíl v použití

Před výběrem fotopasti je třeba si ujasnit, k jakému účelu ji chceme používat. Fotopasti pro myslivce jsou určeny ke sledování pohybu lesní zvěře. Při spuštění čidla vydá přístroj nepatrný záblesk a jemné cvaknutí, což ovšem zvěř ani nepostřehne. Pro ochranu majetku je taková fotopast ovšem nepoužitelná, neboť zloděj by byl okamžitě upozorněn na její přítomnost a mohl by fotopast zničit. Pro účely ochrany majetku jsou určeny fotopasti, které nevydávají při spuštění sebemenší signál.

Výběr

Podrobné informace týkající se typů, způsobů používání a dalších parametrů můžete získat na webových stránkách prodejny BUNATY, která je největším prodejcem fotopastí v ČR. V nabídce prodejny najdete jak levné fotopasti značek Acorn či Scoutguard, tak fotopasti dražší, vyznačující se vysokou kvalitou, které jsou určeny zejména na ochranu majetku. K této druhé kategorii patří především značky Bunaty a Browning.

Jakou značku vybrat

Chcete-li universální fotopast, kterou lze použít jak ke sledování zvěře, tak k ochraně svého majetku, vyberte fotopast ScoutGuard SG 570-12M. Jedná se o kvalitní a cenově dostupný přístroj s velice kvalitním rozlišením 12MP. K jejímu napájení stačí 4 tužkové baterie. Předností je zcela neviditelný noční přísvit.

Představitelem dražších cenových relací je fotopast Browning Ops Full HD Series, která je ideální k ochraně majetku. Rychlost spouště lze nastavit až na 4 snímky pořízené během dvou vteřin. Výhodou fotopasti je zabudovaný GSM modul, který přenáší pořízené snímky na mobilní telefon nebo na e-mailovou adresu v počítači či tabletu. Tento systém umožňuje majiteli okamžitě reagovat a upozornit policii či bezpečnostní agenturu.