Objevili jste na půdě starou, ale zachovalou skříň po babičce a rádi byste si ji upravili na chalupu nebo máte kusy nábytku, které již nezáří novotou, ale přesto se s nimi nechcete rozloučit a rádi byste je renovovali? Poradíme, jak na to. Zajímavé kousky nábytku, které ukrývají kouzlo starých časů, mohou dál zdobit náš interiér, terasu či chalupu.
Starý dřevěný nábytek v sobě ukrývá ducha své doby a především kvalitní práci starých mistrů. Méně náročné opravy zvládne a si každý, v případě většího poškození se raději obraťte na odborníky.
Pokud se jedná o kousky s čalounění, je potřeba jej odstranit i s výplní a případně pružinami.
Drobné opravy a úpravy nábytku
Při renovaci je potřeba respektovat původní styl a pracovní postupy, jež se pro výrobu používaly.
Pokud je povrch pouze špinavý, ale jinak zachovalý, postačí jej omýt vodou se saponátem. Pokud je nátěr poškozený, je potřeba jej odstranit a nahradit nátěrem novým. Drobné prasklinky lze zatmelit truhlářskými tmely a vosky. Starší nábytek také oživí nátěry z přírodních olejů a vosků a navíc působí přirozeným dojmem.
Renovaci si také zaslouží nábytkové úchyty. Pokud jsou kovové, očistíme je od rzi. K tomu nám nejlépe poslouží drátěný kartáč a brusná vlna. Následně je namažeme olejem a použijeme včelí vosk, jako následnou úpravu. Pokud se rozhodnete úchytky vyměnit, velký výběr naleznete na e-shopu ankahb.cz.
Velkou oblibu si získávají starobylé věšáky, které nejen udělají pořádek v předsíni či kuchyni, ale navíc oživí i každé místo. Při jejich renovaci je potřeba brát ohled na matriály, ze kterých jsou vyrobené. Mohou to být věšáky celodřevěné, či kombinované s kovem. Při jejich renovaci platí stejné zásada jako u nábytku.