Generální úklid je pro někoho radost, ale jiní se ho bojí tzv. „jako čert kříže“. Většina domácností to má zařízené tak, že se musí byt generálně uklízet před Vánocemi a před Velikonocemi.
Restaurace jsou v tomto období plná mužů, kteří zde hledají uklidnění. Ale tento článek nemá být manželskou poradnou, kterak muže přinutit uklízet, ale o uklízení samém, ať ho koná kdokoliv.
Úklid začíná již při zařizování bytu
Je pravdou, že čím víc máme zastavěný byt a čím více nějakých doplňků, tím je úklid náročnější. Výhodu mají ti, kteří se zařídili podle minimalistického stylu, tedy velmi skromně, ale účelně. Pokud vás tento styl předem zaujal a nevíte, o co jde, vyhledejte si nějaký článek na toto téma. Následující ulehčení vám jistě čas strávený studiem vynahradí.
Aby uklízení nebylo postrachem
Jedna stará moudrost praví, že co nemá řád, je neřád. A řád je v bytě je jednou ze základních předpokladů snadného úklidu. Máte například plno věcí v krabicích a nevíte, kam s nimi? Polepte je stejnou tapetou a srovnejte do nějakého tvaru, třeba jen do řady, k jedné stěně. Takže, abychom byli opět u gró věci, na generální úklid bytu jděte systematicky. A uvidíte, že můžete prací někoho ne třeba potěšit, ale alespoň uspokojit.
Rady, jak na to:
Nejste-li v bytě sami, rozepište si vespolek, co koho čeká. Ve skupině totiž se totiž jen těžko říká, že: „Já nebudu dělat nic!“ To je tedy malá rada, i když jsme radit v tomto směru nechtěli, jak muže, a tím nemyslíme jen manžely, ale i třeba syny, zapřáhnout do úklidu. Můžeme poradit ženě, že by měla chytře muži vyhradit to, co je naprosto viditelné. O dětí je zapojme do úklidu v co nejranějším věku, kdy jsou již samy něco udělat. Jednotlivé úkoly se pak sepíší na listinu, pověsí na viditelném místem, případně lze i za jejích postupné plnění dávat odměnu. Jen prosíme ženy, aby tou odměnou nebylo nějaké večerní společné konání. Hlavně to berte s humorem, s řevem se nic nepořídí, a ještě víc každého otrávíte. Je problém s tím, když někdo něco slíbeného nesplní.
Postup
Aby generální úklid měl řád, začněme od jedné strany, nejlépe od nejzazší místnosti, a postupně procházejme bytem s tím, že za námi zůstane jen koberec na závěrečné vysávání a podlaha na závěrečné vytření. Připravme si základní úklidové prostředky, abychom nemuseli v polovině prací běžet do obchodu. Toto platí, pokud si řekneme, že budeme uklízet v jednom tahu některý den. My si ale můžeme práce rozvrhnout úklid na více dní. To je dobré, pokud máme více místností a můžeme se na některých místnostech podělit s prací jen s některými rodinnými příslušníky. Tím myslíme například dětské pokoje, případně ložnici. Jednotlivé místnosti uklízejme od shora dolů, to je třeba od lustru.
Co znamená generální úklid
Při generálním úklidu je třeba byt zbavit od prachu, špíny, skvrn a fleků na nábytku a na ostatních plochách. Důležité je, že generální úklid může sloužit i k tomu, že se zbavíme všeho, co nepotřebujeme a nemá pro nás citové vazby. Tady však dbejme zásadně na to, že s vyhazováním věcí začněme u sebe a o dalších věcí jednejme vždy s jejich majitelem, případně uživatelem. Možná by bylo dobré si říci, že co jsme nepoužili dva roky, že do bytu nepatří. Ale tady narazíme na umělecké předměty, vzácné dary a podobně. Ale u oblečení a užitkových předmětů to jistě platí, pokud nebudeme počítat s tím, že děti postupně dorostou a mohou nákladnější věc znovu po starším sourozenci používat. Třeba to jsou brusle. Věci s trvalou hodnotou lze zabalit do krabic a uložit třeba na půdě či ve sklepě. Buďme k sobě raději přísnější, ono se nám to při dalším úklidu vrátí, když v bytě nebudeme mít na skříních řady lapačů prachu, jako jsou svícny, sušené květy, rámečky s fotkami, vázy a podobně.
Různé detaily
Abychom nepopisovali každou místnost zvlášť, tak pár rad na závěr. Vše, co nemusíme čistit v místnosti, čistíme tam, kde to jde lépe, venku, v koupelně, na balkoně, co jsou koberečky, stojany, křesla atd. Květiny se sprchují, okna se čistí, když je zataženo a nesvítí slunce. Před započetím prací si můžeme každý udělat „strýčka“, vyklidit třeba od nenošeného textilu šatní a od již nečtených knížek knihovnu. Vše, co se srovnat do po vojensku řečeného „komínku“, do komínku také srovnáme.