Masaryčka ozdobila Prahu. V létě otevře zahradu na střeše

Moderní budova pražské Masaryčky má za sebou slavnostní otevření, které bylo doprovázeno světelnou show a nechyběl ani koncert britské kapely Morcheeba. Co vše byste o této budově měli vědět?

Grand Opening se nesl ve velkém stylu

Slavnostní otevření Masaryčky si nenechala ujít řada významných osobností a nechyběl ani primátor hlavního města Bohuslav Svoboda. Součástí Grand Openingu byla také světelná show a koncert skupiny Morcheeba.

Zaha Hadid Architects mění podobu hlavního města

Atraktivní budova Masaryčky vznikla díky světoznámému studiu Zaha Hadid Architects. Budova je rozdělena na dvě části, A a B. Střechy obou bloků jsou pokryté zelení a vytvářejí nádherné zahrady. Zatímco jedna střecha bude určena pouze nájemníkům, druhá se otevře pro širokou veřejnost a dokonce na ni vznikne i kavárna.

Zeleň na Masaryčce musela být instalována jeřábem

Protože střecha Masaryčky je skutečně ohromná a nachází se na ní jak traviny, rozchodníky, netřesky, sukulenty a další okrasné rostliny, ale také stromy, musel být při manipulaci s nimi použit jeřáb. Jabloně, kterých se na střeše nachází rovnou dvacet, totiž váží 900 kilogramů a jiným způsobem by nebylo možné je na střechu dopravit. Aby jabloně, které vykvétají na jaře a kvetou po dobu tří týdnů, nenarušovaly okolí a nebránily ve výhledech, budou pravidelně udržovány. Jejich plody, miniaturní druhy jablíček, poslouží jako potrava pro ptáky. Celkem se na střeše nachází více jak 400 dřevin a 20 tisíc rostlin.

Zelená střecha v centru Prahy? Dříve by to bylo nemyslitelné

Masaryčka je teprve druhou budovou na území pražské památkové rezervace, na jejíž střeše se nachází zeleň. Dříve byl tento trend z důvodu památkové ochrany nemyslitelný. Klimatické změny s sebou ale přinášejí změny a právě zelené střechy jsou stále častěji k vidění v menších i větších městech.

Systém retence dešťové vody

Není to ale pouze zeleň, na kterou architekti při navrhování budovy Masaryčky mysleli. Důmyslný je také systém zadržování dešťové vody. K tomuto účelu vznikla na střeše nádrž o celkové velikosti 160 metrů čtverečních. Zadržovaná voda bude následně využívána k zavlažování zeleně na střeše, ale bude možné ji využít i k splachování budově. Masaryčka je zkrátka promyšlená do nejmenších detailů.

Výhled ze střechy Masaryčky je nezapomenutelný

Celková rozloha zelených střech pokrývá 3 tisíce metrů čtverečních a o jejich prosazení se zasloužili samotní architekti. Zahrady na bloku označeném písmenem A nabídnou bezbariérový přístup, občerstvení i hygienické zázemí. Letos v létě se na střeše otevře kavárna, která svým návštěvníkům nabídne nádherné výhledy na Prahu a nezapomenutelné zážitky při popíjení teplých i studených nápojů.

Uspořádejte s rodinou, firmou či přáteli nezapomenutelnou venkovní akci

Pokud se vydáte na návštěvu střechy Masaryčky, možná zatoužíte po tom, mít tento kousek ráje pouze pro sebe. Zatímco střecha bloku A je určena veřejnosti, blok B je určen pouze nájemníkům objektu a je možné si jeho střechu pronajmout k pořádání soukromých akcí. Využijete tuto možnost?

Byli jste se již v blízkosti pražské Masaryčky projít? Rozhodně se jedná o budovu, kterou nelze přehlédnout. Architektonické studio Zaha Hadid Architects je typické svou organickou architekturou, v jejímž duchu je navržena i pražská Masaryčka. Co si o této nové budově myslíte vy a vyrazíte se podívat na její zelenou střechu?

Zdroj textu: www.archiweb.cz, archizoom.cz

Zdroj foto: www.freepik.com