Chystáte se stěhovat a přemýšlíte, co všechno je s tím spojeno, kde všude musíte trvalé bydliště nahlásit a přehlásit? Čeká vás návštěva několika úřadů, kde musíte trvalý pobyt nahlásit nebo odhlásit.

Návštěva ohlašovny

Prvním krokem je návštěva ohlašovny v místě nového trvalého bydliště – obecní úřad, úřad městské části či městského obvodu. Zde vyplníte a podepíšete přihlašovací lístek k trvalému pobytu a zaplatíte poplatek 50 Kč. Příslušný zaměstnanec vám ustřihne roh občanského průkazu a obdržíte dočasný doklad. S sebou si vezměte dokument dokládající vaši novou adresu.

Více informací naleznete na portálu vimvic.cz.

Žádost o nový občanský průkaz

Změna trvalého bydliště s sebou nese i výměnu občanského průkazu. Zažádat o nový musíte do 15. ti dnů po ohlášení změny trvalého bydliště.

Kde všude je potřeba ještě změny hlásit

Změna trvalého pobytu je potřeba hlásit i na celé řadě institucí a úřadů.

  • Zdravotní pojišťovna – do 30 dnů od změny.

  • Odbor dopravy – v případě, že vlastníte řidičské oprávnění a vlastníte – li vozidlo (nezapomeňte si s sebou vzít osvědčení o registraci vozidla – malý techničák i technický průkaz) – do 5 dnů od změny.

  • Pobíráte – li důchod, na poště hlásíte změnu, v případě, že vám chodí složenkou. V případě, že důchod chodí na bankovní účet, hlásíte změnu na ČSSZ.

  • Další instituce, kde je potřeba nahlásit nové trvalé bydliště – banky, v nichž máte vedené účty, dodavatelé energií, pojišťovny, ve kterých máte sjednané jakékoli druhy pojištění, ošetřující lékaři, zaměstnavatel či škola (v případě, že jste student), pošta (SIPO, televizní a rozhlasové poplatky), telefonní operátor a poskytovatelé dalších služeb, s nimiž máte sepsané jakékoli smlouvy.