Vřes na zahradě, v květináči či truhlíku vypadá nádherně. Je to nádech romantiky, krásy, kterou vypěstovat nedá až tak velkou námahu. Navíc vřesy a vřesovce skýtají spoustu možností, ať už v barvách či velikostech.

Pokud jim připravíte odpovídající půdu, můžete z vřesu vytvořit skutečně malebná zákoutí.

Půda je základ

Vhodná půda je v podstatě jediná podmínka, aby se vřesu na místě vámi určeném dařilo. Vřesy a vřesovce ji potřebují mít přirozeně kyselou, ideálně na slunném místě. Pokud takovou půdu nemáte, nemusíte házet flintu do žita, dnes existují již hnojiva, ale i zemina pro pěstování vřesu určená. Každopádně vřesy nesnáší dusík, takže si na to dejte pozor.

Vřesy a vřesovce

Vřes a vřesovec jsou si svým keříkovým vzrůstem i květem, vyšlechtěným od bílé po fialovou a červenou, podobné. Vřesovce však mají škálu barevnosti ještě větší, navíc mohou mít i zabarvené listy. Rovněž se liší i dobou kvetení.

Populárními vřesy a vřesovci jsou např. vřesovec pleťový, jenž kvete od ledna do března, vřes těkavý v růžové barvě zase od poloviny léta do poloviny podzimu, nejrozšířenější je pak vřes obecný, jehož vyšlechtění do různých barevností dává zahradám estetický zážitek a kvete od června až do prosince.

Zapojte fantazii

Pokud se rozhodnete sázet vřes a vřesovce, pusťte z uzdy svoji fantazii, naskýtá se vám nepřeberné množství barevných a tvarových kompozic. Můžete na své zahradě vytvořit místa, z kterých, díky těmto rostlinám, bude doslova a do písmene přecházet zrak, tak se toho nebojte. Vždyť vřes a vřesovce mají různý tvar, některé jsou poléhavé (plazivé) do výšky 5 cm nad zemí, jiné zase vzpřímené 30 – 80 cm vysoké. Takže kombinujte.

Pěstování vřesu, vřesovce

O půdě a vhodném místě jsme již psali, samotné sazenice dávejte tak ve 25 cm rozestupech a buďte trpěliví, protože vřesy a vřesovce příliš rychle nerostou. Pokud nepřijdou dlouhodobá sucha, nejsou vřesy příliš náročné na zálivku, výjimkou mladých a čerstvě zasazených rostlin. K zalévání používejte měkkou vodu, ideální je dešťovka.

Pro pěstování vřesu a vřesovce platí několik zásad:

– rostlina nesnáší přesazování

– sazenice se sází na jaře a na podzim

– zálivka je mírná

– jedenkrát za rok, nejlépe po odkvětu vřes zastřihávejte, bude mnohem bohatší

– nehnojte příliš často

– na zimu přikryjte rostliny chvojím, které z jara odstraňte

– při správné péči vám vřes na zahradě vydrží až 15 let

– pokud sázíte vřes do truhlíku, volte směs rašeliny a klasické zahradnické zeminy v poměru 2:1

Vřes léčí

Vřes je léčivá bylina, v době kvetení můžete sbírat buď jeho květ anebo celou nať i s květem. Sklízejte vřes od konce července a v srpnu a pouze mladé rostlinky. Vřes pak sušte zavěšený svázaný do svazků anebo jej rozprostřete na noviny.

Používá se především jako detoxikační kůra, účinkuje hlavně na záněty ledvin, močového měchýře, dnu a revmatismus.

Víte, že: byl vřes oblíbený již u starých Slovanů, kteří ho kromě jiného využívali i jako ochranu před zlými silami? A pozor, rovněž chrání manželské štěstí.