Jaro je tu a s ním pomalu přichází doba, kdy zase roztopíme naše udírny, abychom do nich vložili maso, uzeniny, ryby, prostě to, co vyuzené máme nejraději. Ideální je k tomu pochopitelně domácí udírna, ale jak si ji postavit, když ji ještě nevlastníme? Poradíme vám.

Typy udíren

Můžete si vybrat, je-li libo udírna přenosná, kombinovaná se zahradním krbem, sudová či elektrická, zrovna tak jako materiál, zda cihly, plech nebo dřevo. Při výběru jednak záleží na tom, kolik toho budete udit a pak i na vašich prostorových možnostech, kam udírnu hodláte usadit. Místo vybírejte tak, aby udírna tvořila hezký doplněk vaší zahrady a především, aby nijak neomezovala a neobtěžovala vaše sousedy.

Udírnu si buď můžete objednat u specializované firmy, která vám ji na zahradě postaví na klíč, nebo si ji můžete koupit jako skládačku z prefabrikovaných dílů, případně si ji můžete nechat zhotovit na míru, ta většinou bývá z cihel, anebo si ji zcela postavíte sami, svépomoci.

Řada prodávaných modelů jsou i kombinovaného typu, kde kromě udírny, je i gril nebo třeba pec na pizzu.

Udírna postavena svépomoci

Je to zřejmě nejlevnější varianta, navíc ji postavíte podle vašich potřeb a máte možnost si vytvořit doslova krásnou zahradní kuchyni, záleží jen na vás.

Každopádně základní pravidla pro výstavbu udírny jsou jasná: poté, co vyberete to správné místo, postavíte základy či základovou desku. To nepodceňujte, čím větší udírna bude, tím větší musí mít základy, aby stavbu udržely. Ideální je k tomu použít beton.

Udírna má 4 základní části – ohniště, kouřovod, skříň a komín.

Ohniště: je níže než udicí skříň, uvnitř se nachází rošt, pod ním popelník, ze kterého se vybírá nashromážděný popel. Ohniště obložte šamotem. Dvířka by měla být dvoje, jedna pro přikládání, druhá pro odebírání popela. Navíc regulují intenzitu ohně.

Kouřovod: propojuje ohniště a skříň, jeho délka bývá většinou dva až čtyři metry. Kouřovod můžete zakoupit stejný jako ke kamnům, nebo si ho vyzdít. Pamatujte si, že musí mít sklon tak, aby kouř šel samovolně do skříně.

Skříň: velikostně by měla odpovídat tomu, jak velké množství masa či uzenin nebo ryb chcete udit. Obvyklé rozměry jsou 90 x 90 cm. Nezapomeňte u stropu skříně nainstalovat úchyty, na kterých budou suroviny viset. Rovněž myslete na to, kde ve skříni umístíte teploměr, abyste měli teplotu stále pod kontrolou. Lze ho dát i zvenčí na dveře, které musí dobře těsnit a rovněž být dostatečně rozměrné.

Komín: vede z horní části skříně, prostřednictvím něho je odváděný kouř. Komín můžete řešit rourou od kamen, ta by měla být dostatečně vysoká, ať vás dým neobtěžuje.

K postavení se hodí kvalitní nářadí – Potřebujete nářadí z Ynaradi.cz – autorizovaný prodejce.

Jak udit?

Udí se studeným kouřem, teplým kouřem a horkým kouřem, záleží na surovinách, které chcete udit. Na internetu najdete spousty zaručených receptů na uzení, stejně tak návodů a nákresů, jak si udírnu nejlépe postavit.