Znáte ten zvuk nepříjemného chroupání, které je slyšet hlavně večer, kdy vše kolem ztichne a vy marně hledáte příčinu. Ráno je již jasněji, když se u vašich dřevěných obkladů objeví jemný prach pilin.

To se může objevit i na podlaze u dřevěných stropů, trámů, nábytku nebo na parapetech. Můžete si tak být jisti, že se u vás usadil červotoč. A ten má sakra pořádný hlad. Rozhodně hned jednejte, tento brouk a jeho larvy se pustí do všeho, co je dřevěné a nepřestanou, dokud dřevo totálně nezničí.

Dírky ve dřevě jsou signál

Když se vám ve dřevě objeví dírky, z nichž se sype dřevěný prach, je třeba bít na poplach. Na povrchu dřeva vidíte chodbičky, které vytváří dospělý červotoč, ale ta pravá zkáza se skrývá uvnitř, kde larvy prokousají dřevo skrz na skrz. Samice červotoče je schopna naklást do děr a chodbiček 20 – 50 vajíček, ze kterých se vylíhnou larvy a ty žerou a žerou…

Pryč s napadeným dřevem!

Pokud máte napadený kus nábytku, okamžitě ho odstavte z dosahu ostatních a pusťte se do jeho záchrany. Do té se dejte týka-li se to i obkladů, stropů, trámů…

Na trhu je dostatek chemických přípravků, které dokáží červotoče zahubit. Velmi účinné jsou Xylamon, Xyladekor, Lignofix, Pentalidol, Červostop.

Menší kusy nábytku můžete do roztoku rovnou namáčet, dokud vychází z dírek bublinky, u ostatních je nutné chemický roztok vpravovat do dírek injekční stříkačkou.

Využijte moderní technologie

Když selže chemické řešení, není třeba ještě házet flintu do žita. Využijte moderní technologie. Tou první je mikrovlnné záření od kmitočtu 300 MHz, které červotoče doslova uvaří. Druhou pak je gama záření, které spolehlivě zahubí všechny brouky, kteří ve dřevě jsou a škodí mu. Ošetření touto technikou probíhá ve speciální ozařovací komoře.

I babičky měly řešení…

I naše babičky a dědové museli bojovat s červotočem, a k tomu vymýšleli spoustu fungujících přípravků. Tak třeba dřevo napouštěli octem nebo roztokem, kde svařili kuchyňskou sůl, pepř, hořčičné semínko, nať pelyňku a ocet. Tento roztok nechali den odležet a pak jím dřevo natřeli.

Uměli však připravit mnohem větší utrejch, když smíchali černý a bílý pepř, česnek, feferonky, horkou vodu, sůl a ocet.

Další roztok, jenž prý určitě zabírá, je ocet s jarem v poměru 10:1 a pepře, kterým pak postižené dřevo natíráme.

Větrejte!

Lze nějak ataku červotoče předejít? Určitě, větrejte! Červotoč i ostatní hmyz nesnáší pohyb vzduchu (průvan), mají rádi klid a vlhko.

Rovněž se vyvarujte věcí, v kterých byste si mohli červotoče domů přinést, to znamená bedlivě vybírejte ve starožitnictvích či bazarech, jdete-li tam za nákupy.

Pravidelnou kontrolu a nátěry provádějte u střešních konstrukcí, ale i u ostatních dřevěných kusů, které ve vašem obydlí máte.